لیر ترکیه امروز یک درصد افت کرد

خبرگزاری فارس :

 

به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل خبرگزاری فارس به نقل از رویترز، ارزش لیر ترکیه امروز یک درصد کاهش یافت و در نزدیکی رکورد کمترین رقم که هفته گذشته ثبت شده بود، در نوسان است، زیرا همچنان نگرانی‌ها در مورد برنامه کاهش نرخ بهره رجب طیب اردوغان ، رئیس جمهور این کشور وجود دارد.

در عین حال، قطر نیز اعلام کرده است که مشکلات اقتصادی هم پیمان خود را زیر نظر دارد.

شیخ محمد بن عبدالرحمن آل ثانی، وزیر امور خارجه قطر در  دوحه گفت که قطر هر فرصتی که ناشی از چالش‌های اقتصادی ترکیه باشد، را تحت نظر دارد.

مولود چاووش اوغلو، وزیر امور خارجه نیز در کنفرانس خبری گفت: ترکیه درخواست هیچ پولی نکرده است.

ارزش هر دلار به 13.88 لیر رسید. لیر هفته گذشته به کمترین میزان در تاریخ این ارز رسیده و هر دلار به 14 لیر رسیده بود که حاکی از سقوط 30 درصدی ارزش این ارز در یک ماه گذشته است.

این سقوط ارزش لیر ناشی از تسهیل پولی تهاجمی اردوغان است که اقتصاددان ها و سیاست‌مداران مخالف معتقد هستند، این روشی بی پرواست.

همچنین نرخ تورم ترکیه در ماه گذشته به بالاترین رقم 3 سال گذشته برابر با 21.3 درصد رسید.

بانک مرکزی ترکیه با وجود کاهش ذخایر خود، هفته گذشته دو مرتبه به دلیل قیمت‌های ناسالم، در بازارها مداخله کرد و لیر را در برابر دلار زیر 14 نگه داشت.

بانک مرکزی قطر، سال گذشته، خط مبادله ارز خارجی را با همتای ترکیه ای خود داشت تا 15 میلیارد دلار افزایش داد.

نشست بعدی بانک مرکزی ترکیه 16 دسامبر است و بانک کردیت ایشو پیش بینی می‌کند که نرخ بهره بانکی این کشور باز هم کاهش یابد.

بانک مرکزی ترکیه تحت فشار اردوغان، از سپتامبر تاکنون نرخ بهره بانک های این کشور را 400 واحد کاهش داده است و انتظار می‌رود این ماه دوباره این کار را کاهش دهد.

نرخ‌های واقعی ترکیه به شدت منفی است و هشداری برای سرمایه‌گذارانی است که در فرار هستند و همچنین هشداری برای پس‌اندازکنندگان ترکیه‌‌ای که برای محافظت از ثروت خود به سمت ارزهای دیگر هجوم آورده‌اند.

به گزارش فارس، لیر ترکیه در سال جاری میلادی 47 درصد از ارزش خود را از دست داده که 30 درصد از این میزان در یک ماه گذشته بوده است. این امر سبب شده تا مردم ترکیه درآمدها و پس اندازهای خود را از دست بدهند، بودجه خانوار هم به هم ریخته و حتی خانوارهای ترک برای یافتن داروهای وارداتی به تکاپو افتاده‌اند.

از زمان سقوط تاریخی لیر ترکیه در هفته گذشته که 15 درصد در یک روز سقوط کرد، تا این زمان این ارز با دخالت مرکزی این کشور در اطراف همان نرخ در نوسان است و این این کاهش سبب شده تا مردم این کشور شروع به خرید ارزهای خارجی بکنند.

قرار گرفتن ارزش لیر، اعتراضات و تظاهرات‌هایی در چند ترکیه به دنبال داشت و حزب مخالف دولت نیز زبان به انتقادات تندی گشودند.

با این حال، اردوغان همچنان بر سیاست‌های اقتصادی خود اصرار دارد و و همچنان بر آن تاکید می‌کند.

وی در سخنرانی در برابر حزب متبوع خود از مردم ترکیه خواست که منطقی رفتار کنند و از وحشت و هراس پس از سقوط لیر به رکودی بی‌سابقه خودداری کنند.

انتهای پیام/ب


لیر ترکیه امروز یک درصد افت کرد