زیان 20 میلیون تومانی سهامداران عدالت/ سهام عدالت جاماندگان ارتباطی با بودجه 1401 ندارد

خبرگزاری فارس :

 

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، سهام عدالت به عنوان یکی از طرح‌های اقتصادی عدالت محور و به هدف کاهش فاصله طبقاتی در کشور در سال 1384 تصویب و به اجرا رسید.

اما ارزش این سهام به دلیل سیاست های نادرست دولت دوازدهم در قبال بورس، با افت شدیدی مواجه شده است و بسیاری از افرادی که این سهام را به عنوان یک دارایی برای خود نگهداری کرده بودند، در وضعیت فعلی با کاهش 53 درصدی ارزش آن در 18 ماه گذشته مواجه شده اند.

49 میلیون نفری که دارای برگه های سهام عدالت هستند در شرایط فعلی، نه می توانند این سهام را بفروشند و نه می توانند از آن استفاده خاصی کنند. طرح وثیقه گذاری سهام عدالت برای دریافت وام نیز اجرایی شده، اما هنوز هیچ آمار رسمی و غیررسمی از میزان پرداخت وام به این شیوه ارائه نشده است. به نظر می رسد این طرح نیز به دلیل درست ارزیابی نشدن با شکست روبرو شده است.

* از سهام عدالت چه خبر؟

20 ماه از آزادسازی سهام عدالت می گذرد. بعد از این آزادسازی حدود ۲۰‌ میلیون نفر از افراد جامعه که فاقد سهام عدالت بودند پیگیر خرید یا دریافت این سهام شدند. به گفته نمایندگان مجلس ۱۰ میلیون نفر از جاماندگان سهام عدالت در سال آینده تعیین‌ تکلیف خواهند شد.

مرحبا، سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس، می‌گوید: سهام عدالت قانونی جدا است و در بودجه جانمایی نمی‌‌شود؛ طرح جاماندگان سهام عدالت در مجلس در حال بررسی است.

* سهام عدالت چقدر می‌ارزد؟

سهام عدالت از تعدادی سهام ارزنده و بزرگ بازار سرمایه تشکیل شده است که در هفته‌های گذشته با کاهش ارزش مواجه شده است. این سهام در دی ماه با کاهش ارزش مواجه شد و در هفته پایانی دی ماه این روند نزولی نیز ادامه‌دار بود و این سهام در هفته گذشته با افت 4.56 درصدی مواجه شد؛ این مساله در حالی رخ داده است که شاخص کل بورس و شاخص کل هم‌وزن بورس نیز به ترتیب با کاهش 4.1 و 5.12 درصدی در این هفته مواجه شدند.

برگه‌های سهام عدالت در قیمت‌های 409 هزار تومانی، 492 هزار تومانی، 532 هزار تومانی و یک میلیون تومانی در هفته چهارم دی ماه به ترتیب با افت 348 هزار تومانی، 419 هزار تومانی، 453 هزار تومانی و 852 هزار تومانی نسبت به هفته سوم دی ماه مواجه شده‌اند.

بسیاری از کارشناسان معتقدند، نمادهای حاضر در سبد سهام عدالت از ارزنده‌ترین سهم‌های بازار سرمایه هستند. با این حال، ارزش برگه‌های سهام عدالت در برگه‌های مختلف به ترتیب برابر است با 7 میلیون و 290 هزار تومان، 8 میلیون و 769 هزار تومان، 9 میلیون و 482 هزار تومان و 17 میلیون و 824 هزار تومان.

کاهش ارزش سبد سهام عدالت در یک سال و نیم گذشته موجب ایجاد ضرر و زیان زیادی برای سهامداران عدالت شده است. ارزش فعلی سهام عدالت نسبت به دوران اوج بازار در مرداد‌ سال 99 با افت 53 درصدی مواجه شده است. این در حالی است که ارزش همین سبد در انتهای هفته اول، دوم و سوم دی ماه به ترتیب با افت 49، 50 و51 درصدی مواجه بود.

ارزش سهام عدالت نسبت به اول مرداد سال گذشته به ترتیب با کاهش قیمت 8 میلیون و 289 هزار تومانی، 9 میلیون و 971 هزار تومانی، 10 میلیون و 782 هزار تومانی و 20 میلیون و 267 هزار تومانی روبرو شده است.


زیان 20 میلیون تومانی سهامداران عدالت/ سهام عدالت جاماندگان ارتباطی با بودجه 1401 ندارد