امیرعبداللهیان: در فصل نوین مناسبات ایران و روسیه، همکاری‌های ممتاز رقم خواهد خورد

خبرگزاری فارس :

 

به گزارش گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران که در سفر آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور به مسکو حضور داشت و دیروز (پنجشنبه) در محل وزارت امور خارجه فدراسیون روسیه با «سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه دیدار و گفت‌وگو کرد امشب در توئیتی درباره این دیدار نوشت: گفت‌وگوهای مهمی با آقای لاوروف داشتیم. از همکاری ایران و روسیه در تسریع ساخت نیروگاه‌های جدید اتمی در ایران و توسعه همه جانبه همکاری‌ها در سایه توافقات اخیر روسای جمهور دو کشور تا توجه به امور کنسولی اتباع دو کشور.

وی افزود: در فصل نوین مناسبات، همکاری‌های ممتاز رقم خواهد خورد.

گفتنی است، وزرای خارجه ایران و روسیه دیروز در مسکو ضمن رایزنی درباره مناسبات دوجانبه و تحولات منطقه، بر ضرورت نهایی کردن نقشه راه روابط دو کشور تأکید کردند. (جزییات بیشتر)

امیرعبداللهیان همچنین چهارشنبه شب پس از دیدار آیت‌الله رئیسی با پوتین در مسکو در گفت‌وگوویی در این باره اظهار داشت: روسای جمهور بیش از سه ساعت در جوی صمیمانه و جدی و کاملا کاربردی و عملگرایانه دیدار کردند. دو رئیس جمهور تقریبا یک بار همه موضوعات مناسبات دوجانبه را در عرصه‌های سیاسی‌، راهبردی، اقتصادی، تجاری، فرهنگی، علم و فناوری و تجارت بخش خصوصی و همه موضوعات مورد علاقه مرور کردند. در این بخش روسای جمهور وزرای خارجه را مکلف کردند نسبت به تهیه نقشه راه ۲۰ ساله همکاری‌های بلندمدت دو کشور اقدام کنند. (اینجا بخوانید)

به گزارش فارس، امیرعبداللهیان مهر ماه سال جاری نیز سفری به مسکو داشت و با همتای روس خود دیدار کرد. وزرای خارجه دو کشور پیش از این در حاشیه نشست سازمان همکاری شانگهای در دوشنبه پایتخت تاجیکستان با یکدیگر دیدار و چندین بار نیز تلفنی گفت‌وگو کرده بودند.


امیرعبداللهیان: در فصل نوین مناسبات ایران و روسیه، همکاری‌های ممتاز رقم خواهد خورد